destek

Destekler – Bölüm 1: Ayrıcalıklı Bölgeler ve Kuluçka Merkezleri

Dünyada en hızlı gelişen sektörlerden biri olan oyun sektörü, yatırımcıların yanı sıra kamu kurumlarının da ilgisini çekmektedir. Bunun temel nedeni sektörün süratli büyümesi ve döviz getirme potansiyelinin yüksekliğidir. Dünyada başta Kore, Finlandiya ve Kanada olmak üzere birçok ülkede oyun sektörüne özel hazırlanmış destek programları yer almaktadır. Bu ülkelerdeki oyun şirketlerinin dünya oyun sektöründeki yeri, yapılan desteklerin yerinde ve etkili olduğunun en açık kanıtıdır.

Türkiye henüz bu konuda dünyadaki en iyi örneklerden biri olmasa da devlet kurumlarının oyun sektörünü geliştirmek ve desteklemek için istekli olduğunu söylemek mümkündür. Ülkemizde henüz direkt olarak oyun sektörünü hedefleyen bir destek programı olmamasına rağmen, oyun geliştiricilerin faydalanabileceği çeşitli destekler bulunmaktadır.

Gelin oyun geliştiren bir girişimin fikir aşamasından para kazanma aşamasına kadar faydalanabileceği destekleri biz yazı dizisi halinde hep birlikte inceleyelim.

Girişimimiz henüz fikir aşamasındayken bize can suyu sağlayabilecek 2 farklı destek bulunmaktadır. Bunlardan biri KOSGEB Girişimcilik Destek Programı, diğeri ise TÜBİTAK 1512 – Girişimcilik Aşamalı Destek Programıdır. Altı çizilmesi gereken konu ise KOSGEB desteğine başvurmadan önce şirketimizi kurmuş olmamız beklenirken, TÜBİTAK 1512 desteğinde ise projemiz kabul edildiğinde şirket kurmamız beklenecektir. Dolayısıyla bu desteklere şirket kurma kararımızı aldıktan sonra başvurmamız gerekiyor.

Başlamadan önce bilmek gerekir ki; eğer girişimimize devletten destek almak istiyorsak, proje yazmayı öğrenmemiz ve her başvuru için ayrı ayrı onlarca sayfalık dokümanlar oluşturacağımızı kabullenmemiz gerekir. Yeni kurulan girişimlerde bu durum çoğu zaman girişimcilerin ana odakları olması gereken projelerini bir kenara bırakıp, haftalarca çeşitli öneri, rapor, plan vb. dokümantasyonlarla uğraşmalarıyla sonuçlanabilir. Dolayısıyla bu yola gireceksek, ekibimizde bu işle ilgilenecek mümkünse kalemi kuvvetli ve proje içeriğini anlayabilecek kadar teknik bilgi sahibi birisinin olmasında çok büyük fayda olacaktır.

Şirketimizi kurmaya karar verdiğimize ve dokümantasyona bolca vakit ayırmayı göze aldığımıza göre öncelikle şirketimizi nerede kuracağımıza karar vermemiz gerekiyor. Yazı dizimizin bu bölümünde bu konuda karar vermeden önce bilgi sahibi olmamız gereken ayrıcalıklı bölgeler ve kuluçka merkezlerine yer vereceğiz.

Teknokentler

Oyun geliştirme faaliyetleri AR&GE kapsamına girdiği için ülkemizin çeşitli yerlerindeki Teknokent’lerde yer almamız teorik olarak mümkün. Teknokentler 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununa tabiidirler ve bu kanun teknokentlerde yer alan firmalara çeşitli ayrıcalıklar sağlamaktadır. Bu bölgelerde yer alan firmalar 10 yıl süreyle kurumlar vergisi ve KDV’den; bu firmalarda çalışan AR&GE personelleri ise gelir vergisinden muaftır. Muafiyetlerle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

image

ODTÜ Teknokent

Teknokentlere başvuru yaparken bir proje sunmamız gerekiyor. Projemiz AR&GE niteliği ve ticari başarı olasığı ana başlıklarında değerlendirildikten sonra yönetici şirket tarafından uygun bulunursa -ve tabii ki boş ofis varsa- bize bir ofis tahsis edilecek. Ancak teknokentler sağladıkları vergi avantajları nedeniyle birçok firma tarafından tercih edildikleri ve kısıtlı alana sahip olduklarından dolayı firmamıza uygun boş yer bulmak gerçekten zor olabilir. Bu süreç aylar hatta yıllar sürebilir. Üstelik arz talep ilişkisinin bir sonucu olarak teknokentlerdeki kiraların şehir merkezindeki plazaları aratmadığını da söylemekte fayda var.

Diyelim ki teknokente kabul edildik, bir şekilde de boş bir ofis bulduk. Güzelce yerleştik. Tabii ki maceramız burada bitmiyor.

Teknokentlerdeki firmalar çok sıkı şekilde denetlenirler. Muafiyetler sadece onaylanan projeler için uygulanabildikleri için, muafiyetlerden yararlanmak istediminiz her proje için yönetici şirkete proje raporları sunmamız ve onaylarını almamız gerekecek. Ayrıca firmamızda yapacağımız her türlü proje için 3 aylık dönemlerle yönetici şirketi çeşitli raporlarla bilgilendireceğiz. Desteklerden faydalanacak bütün AR-GE personelimizin giriş-çıkış saatleri yönetici şirket tarafından denetlenecek ve sadece teknokentte oldukları süre oranında gelir vergisinden muaf tutulacaklar. Bu sıkı kontrol, devlet kurumlarının teknokent firmalarına olan güvenini arttırmakta ve hatta bazı destek programlarında teknokentlerde yer alan firmalara çeşitli ayrıcalıklar sağlamasına imkan tanımaktadır. Örneğin, TÜBİTAK 1501 Sanayi AR-GE Destek programında destek oranı %50’yken teknokentlerde yer alan firmalar için bu oran %60 olarak uygulanmaktadır.

Tabii ki teknokentlerin tek avantajı 4691 sayılı kanunun sağladığı muafiyetler veya destek programlarındaki ayrıcalıklar değildir. Öncelikle teknokentte yer alıyor olmak dahi markamıza katkıda bulunacaktır. Bir “teknokent firması” olmak çoğu kapıyı açmasa da aralayacaktır. Üstelik başarılı teknokentler barındırdıkları şirketlerin networklerini geliştirme ve onlara danışmanlık yapma gibi konularda çok faydalı olabilmektedir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi teknokent ne kadar başarılı ve merkeziyse yer bulmak da o kadar zor olacaktır.

Serbest Bölgeler

Teknokentler kadar yaygın olarak bilinmese de serbest bölgeler de teknokentlerdeki yasal muafiyetlere (hatta belki biraz daha fazlasına) sahiptir. Bu bölgelerde yer almak için gelirimizin büyük bir kısmını ihracattan kazanıyor olmanız gerekir ki oyun bunun için son derece uygun bir sektördür. Teknokentlerde olduğu gibi serbest bölgelerde yer almayı tercih eden oyun stüdyoları da bulunmaktadır.

Serbest bölgelerde yer bulmak teknokentlere göre nispeten daha kolay olsa da; genelde şehir dışında bulunmaları nedeniyle ulaşım problemleri bulunmaktadır. Ulaşım problemlerini kesinlikle küçük görmememiz gerekir. Ulaşım problemleri, yolda kaybedeceğimiz zamandan, müşterilerimizin bizi ziyaret sıklığına ve hatta personel sayımıza/kalitemize bile direkt olarak etki edebilir. Serbest bölgelerle ilgili detaylı bilgiye buradan; 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu’na ise buradan erişebilirsiniz.

Kuluçka & Ön Kuluçka Merkezleri

Firmamızı kurar kurmaz çok para kazanma ihtimalimizin düşük, teknokentlerde yer bulmanın zor, serbest bölgelerin ise lokasyon olarak uzakta olduğunu düşündüğümüzde bizim için en doğru tercih kuluçka ve ön kuluçka merkezleri olabilir. Kuluçka merkezleri girişimcilerin ihtiyaç duydukları danışmanlık hizmetlerini, ofis ve donanım ihtiyaçlarını ve en önemlisi yatırımcı ağları ile iletişimlerini sağlarlar. Üstelik bu merkezler genelde üniversite kampüsleri veya teknokentlerin içerisinde yer aldıkları için bir sonraki adımda ofisimizi teknokente taşımamızı da kolaylaştırırlar.

100311-metutechatomatom2

Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)

Ülkemizde Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM) – Ankara gibi oyun odaklı ön kuluçka merkezlerinin yanı sıra Girişim Fabrikası, Viveka gibi daha geniş bir kitleye hitap eden kuluçka merkezleri de yer almaktadır. Ülkemizdeki kuluçka merkezleri hakkında bilgiye buradan erişebilirsiniz. (Sayfa biraz eski olduğu için bazı bilgiler güncel olmayabilir. Google’da “Kuluçka Merkezi” anahtar kelimeleriyle yapılacak bir arama daha güncel sonuçlar verebilir.

Burada yazı dizimizin ilk bölümünün sonuna gelmiş oluyoruz. Bir sonraki bölümde firmamızı kurarken/kurduktan sonra kısa süre içerisinde faydalanabileceğimiz destekleri birlikte inceleyeceğiz.

Görüş, öneri veya sorularınızı yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

Destekler – Bölüm 1: Ayrıcalıklı Bölgeler ve Kuluçka Merkezleri” Hakkındaki Görüşler

  1. Pingback: Destekler – Bölüm 2: Kuruluş Aşaması Destekleri

  2. Pingback: DOGED Geliştirici Blogu Yayında!Dijital Oyun Geliştiricileri Derneği

Bir Cevap Yazın