code1

Oyun Geliştirenler Aynı Zamanda Yayıncı Olmak Zorunda mıdır?

Bu sorunun cevabı tabii ki “Hayır”. Oyun geliştiriciler kendi çıkarları doğrultusunda bir yayıncı bulduklarında bu fırsatı değerlendirebilirler. Yine de bir büyüğümüzün dediği gibi “Herhangi bir yayın firmasından para almadık, çünkü oyunumuzun içine etmelerini istemedik.” (Mark Morris, Introversion GDC 2006)

Bir oyunun başarılı olabilmesi aslında dört temel ilkeye bağlıdır. Satış, Marketing, doğru PR kampanyası ve Finans. Yine de bu her oyunda dört dörtlük olabilecek diye bir şey yoktur. Bunlardan bir kısmını doğru uyguladığınız takdirde başarıyı yakalamanız mümkün. Sadece vadenizi uzatmış olursunuz. Örneğin; bir Iphone oyunu geliştirdiyseniz Apple sizin için bu oyunu Apple Store’ da satış ve dağıtımı için gerekli roller üstlenir. Bunun kaşılığında %30 oranda karınızdan kesinti olacağınıda unutmamanız gerekir. Bundan sonra oyun geliştiricilerin endişlenmesini gerektiren sadece finans ve marketing kısmıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum Satış, Marketing, PR ve Finans argumanlarının temelde iyi anlaşılması durumunda üçüncü partiler ile nasıl iletişime geçeceğinden başlayarak tam olarak beklentisinin ne olduğunu açıkça iletecek seviyeye gelmiş demektir. Bundan sonrası sadece dağıtmış olduğu işlerin takibinden ve ilerlemesinin ölçümünden ibarettir.

XBOX ve PS konsolları için oyun geliştirenler marketing ve finansı kısmında sorumluluğu genel dağıtıcılara bırakmış durumdadırlar ve sadece oyunun gelişimine konsantre olurlar. Eğer bir MMO veya sosyal oyun geliştiriyorsanız, sitenize gelecek olan trafikten, gerekli marketingin yapılanmasından ve faturaların ödenmesine kadar birçok parametreden sorumlusunuzdur.

Nacizane tavsiyem, başarınız için kritik olmayan her şeyi dışarıdaki kaynaklara yaptırmanızdır. Tabii ki bütçe doğru planlanmalıdır. Start-up oyun stüdyolarının dışarıdaki kaynaklardan maksimum şekilde faydalanabiliyor olması da çok önemlidir. Eğer kendi stüdyonuzda teknik olarak iyi işler çıkarıyorsanız ve dışarıdan almış olduğunuz yardımlar sayesinde yine de bir süre finansal olarak sıkıntı çekebilirsiniz, fakat ileride nakit akışınızda bir artış göreceğinize de inanmalısınız. Sadece işin başında yalın olmaya çalışın yeter.

Bir Cevap Yazın