girl's hand with dollars

Oyundan Para Kazanmanın 8 Yolu

Oyun geliştiricileri para kazanma işinde hep olmuşlardır. Yeni sınırları aşmak , hep oynamak istediğiniz bir oyunu yapmak gibi bir isteğiniz olsa dahi yine de faturalarınızı ödemek zorundasınızdır.

Oyun aleminin daha öncelerine dönecek olursak, eskiden ciro yapabilmenizin tek yolu networku güçlü iyi bir yayımcı ile anlaşmanız olabilirdi. Fakat günümüzde geliştiricilerde artık direk olarak kullanıcılara ulaşabiliyorlar. Yani artık sizde yayımcısınız…

Şimdi bir oyun için gelir elde etmenin sekiz ana kaynağına göz atalım. Bunlardan beş tanesi direk olarak kullanıcıyla etkileşim içinde olup kalan üç tanesi ise indirek olarak ciro yaratmanıza yardımcı olur.

1 – Oyunu Satabilmek: Fiziksel veya dijital olarak olsun bir kereliğine kullanıcılarınızdan ödeme alabilmelisiniz. ( Bu da aslında kutu içinde satılan oyunların kullanıcıya ulaştırılmasıdır. Çoğunlukla Play Station, XBOX, Iphone oyunları bu kategoriye girmektedir.) Sosyal oyun işindeyseniz daha fazla bilinirlik ve reklam kampanyaları ile istediğiniz hedefteki kitleye ulaşmakta yine sizin elinizdedir.

2 – Abonelik Teklifi: Genellikle ücretsiz deneme süresi olan online oyun üyelikleri ile daha fazla kullanıcıya oyunda tecrübe kazanma şansı verilir. Bu üyelik çeşidi çoğunlukla aylık üyelik bedeli olarak kullanıcılardan alınır.

3 – Premium Özellikler Sunulması: Bu modelde kullanıcılar genellikle oyunu ücretsiz olarak oynarlar yani siz buna “Freemium” da diyebilirsiniz. Yinede oyunda daha rahat oynayabilmek ve daha hızlı ilerleyebilmek için bu özelliklerden yararlanmanız gerekmektedir. Browser tabanlı ve gerçek zamanlı oyunlar bu kategoriye giren oyunlardır. Örneğin; kullanıcılar bu özellikler sayesinde daha hızlı bina inşa edip ya da daha fazla ordu gücü sağlayabilmektedir. Bugün reklamların engellenmesi dahi premium özellik olarak satış argumanı olarak kullanılmaktadır.

4 – Sanal Eşyalar : Oyunculara oyundaki farklı öğeleri satın almak için gerekli şansı tanıdığınızda hareketin başladığını göreceksiniz. Örneğin; sanal evindeki bir dekorasyon ya da daha kuvvetli silahlar gibi öğeler kullanıcının daha fazla ilgisini her zaman çekmiştir.

5 – Yetenek Oyunları: Oyuncuların oyun yetenekleri üzerine bilgisayara ya da oyundaki farklı bir kullanıcıya karşı bahse girdikleri oyun türleridir. Örneğin; www.king.com

6 – Reklam Görüntüleme: Daha çok birden fazla oyunu olan portal sahiplerinin kullandığı bir yöntemdir. “Google Ad Sense” veya markalar ile görüşülerek reklam alınan alanlardan elde edilen gelir modelidir. Burada temel alınan tıklama başına ödeme yapılabilmesidir.

7 – Sponsorluk: Son zamanlarda oldukça aktif olan güçlü markaların kendi pazarlama hedefleri doğrultusunda oyun stüdyolarına şirketin kendi konusu ile ilgili oyunlar yaptırmaları ve daha fazla kitleyi markalarına oyunlar aracılığıyla bağlamaya çalışmaları sayesinde oyun sektöründe yeni bir kol açıldığını söylemek mümkün.

8 – Teklifler ve Ödüller: Bazı insanların paradan çok zamanı vardır. O zaman bu kullanıcılara daha fazla sanal çip veya para kazanmaları için farklı markaların sitelerine kayıt olmalarını, bir ürün ile ilgili kısa bir video izlemelerini isteyebilirsiniz. Böylece bu adım geçildikten sonra hem kullanıcı sanal parasına kavuşmuş hemde reklamlar hedefine ulaşmış olur.

Bir Cevap Yazın